Bilenler bilir (ki bilenlerine evrenimizde trekky denilir.) bilmeyenler için de biz söyleyelim; efsanevi bilimkurgu serisi Star Trek‘in bu sene 50. yılı olmakta. 1966‘dan beri var olmuş bir külliyattan söz etmekteyiz. Digiturk bile 50. yıl hatrına serinin tüm filmlerini, orjinal dizisini ve çeşitli belgesellerini oynatmakta bir süredir. Ve bu cuma (26 Ağustos 2016) serinin yenilenmiş filmlerinin 3. sü (Star Trek Beyond) vizyona girecek. Biz de bir gönül borcu olarak Star Trek efsanesi hakkındaki bazı ilginç bilgileri paylaşmak istedik;

google‘ın bu dizide önemli bir uzaylı ırkı olan klingon‘ların diline çevrilmiş bir seçenestar trek beyondği de mevcut.

uhura karakteriyle kaptan kirk‘ün öpüşmesi amerika birleşik devletleri’nde bir ilke imza atmış. bu öpüşme sahnesi, kamera karşısında bir siyahla beyazın ilk öpüşmesi olarak tarihte yerini almış.

– nbc yapımcıları mr. spock‘un meşhur uzun kulaklarının satanizm algısı yaratacağından korkmuş ve neredeyse o meşhur kulaklardan mahrum olacakmışız. roddenberry bu konuda çok ısrar etmiş ve o kulaklar hayata geçmiş.

mr. spock‘un gerçek ismi s’chn t’gai spock imiş.

uzay yolu 2 (the wrath of khan)’deki büyük patlama sahnesinde, o güne kadar kullanılan en hızlı veya yavaşlatılmış çekim yapılmış. kamera, saniyede tam 2500 kare çekmiş.

– star trek serisinin türk izleyicisi için ne kadar önemli bir öğe olduğunun da ispatı olan turist ömer uzay yolunda‘dan da hatırladığımız mr. spock‘un renkleri seri ilk yazıldığında kırmızı olarak planlanmış.

– özgürlük kahramanı martin luther king, star trek’e de bir katkıda bulunmuş. diziden ayrılmak isteyen nichelle nichols’u bir şekilde ikna etmiş ve geri döndürmüş. martin, sıkı bir star trek hayranıymış.

– çok ilginçtir ki herkeslerin zihninde yer alan “ışınla beni scotty” gibi bir laf dizide hiç bir zaman söylenmemiş.

mr. spock‘un saç tıraşını gerçek hayattaki babası yapıyormuş ve kuaför dükkanında seri tuttuktan sonra ”spock saç tıraşı” yapmaya başlamış.

mr. spock‘un meşhur vulcan selamı bizlere oyuncu leonard nimoy‘un bir hediyesiymiş.

– star trek’te sık sık duyduğumuz 47 sayısının hikayesi de çok ilginç. senaryoya katkıda bulunan matematikçierden biri öylesine, şakasına metne 47 sayısının eklenmesini istemiş ve bu isteği gerçekleşmiş. sonrasın da sanki çok matah bir şeymişcesine bu sayı adeta bir takıntı haline gelmiş.

– amerika’da çekilen ilk star trek serisinden sonra dizinin ilk uyarlaması bizim bir hayli yakından tanıdığımız bir film: turist ömer uzay yolunda.

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA