Pikachu dişi mi, erkek mi diye sorular geliyor. Pikachu‘dan kasıt eğer Pokemon‘un animesindeki Ash Ketchum‘ın Pikachu‘su ise kendisi erkektir.

Ash kendisinden oğlum, dostum diye bahseder. Ayrıca ingilizce dublajda ”he” olarak işaret eder. Kendisinin ses sanatçısı kadındır.

-Bunun dışında genel olarak doğadaki Pikachu‘lar arasında kesin bir cinsiyet yoktur. Pikachu‘lar doğada tıpkı insanlar gibi dişi veya erkek olarak bulunabilir ve doğum oranları yine insanlar gibi %50 dişi, %50 erkektir. Dişi Pikachu‘ların kuyrukları kalp şeklindedir.

Pikachu basic seviye bir Pokemon değildir. Bu çok sık bilinen bir yanlıştır. Pikachu‘nun bir alt evrimleşmemiş hali Pichu‘dur.

Pichu‘lar bebek Pokemon kategorisindendir. Sevgiye muhtaçlardır. Sevgiye doydukları zaman Pikachu‘ya evrimleşirler. Pikachu‘lar ise kendilerine thunderstone (yıldırım taşı) değdirilerek Raichu‘ya evrimleşebilirler.

-Her Pikachu‘nun static veya lightning rod adlı yetenekleri vardır. Static Pikachu‘ya saldırıp temas eden rakip Pokemonun %30 oranında o temastan elektriklenip felç olarak ayrılmasını sağlar. Lightning rod ise Pikachu‘ya yapılan elektrik saldırılarında Pikachu‘nun o saldırıları emip gücünü arttırmasını sağlar. Lightning rod yetenekli Pikachu‘lar doğada çok ender bulunur. Static olanları yaygındır.

Pikachu‘lar volt tackle adlı elektrik saldırısını yapan tek Pokemonlardır. Özel Pikachu saldırısı olan bu olağan üstü elektrik saldırısını bilen bir Pikachu Raichu‘ya evrimleşirse Raichu olarak da yapmaya devam edebilir. Ama sıradan bir Raichu sonradan volt tackle öğrenemez.

Shiny Pikachu‘lar sarı değil turuncu renktedir. Shiny Pokemonlar bir Pokemonun sıradışı renkte olan halidir. Doğada 1000’de 1 ihtimalden daha az rastlanırlar kendilerine.

Niue adlı ülkenin madeni 1 $’ında Pikachu bulunmaktadır.

Pikachu‘ların kendilerine has üç sesli bir alfabesi vardır. Bu sesler: pi, ka ve çu‘dur. Alfabesi Japonca kelimere uygun olarak seslendirilir. Pikachuca-japonca ve anlamı olmak üzere örnekler:

pika-pi: satos-shi (ash’in japonca adıdır. ash’i her gördüğü yerde bu sesleri çıkarır.)
pikachu-pi: kasumi (mistyi’nin japonca adıdır. misty’i görünce söyler.)
pipipi: togepy (togepi için söyler.)
pikachu-pika: fushigidane (bulbasaur’ı görünce söyler)
pipi-kachu: rocket-dan (roket takımını görünce söyler)
piii-pikachu: get da ze! (ash bir şey kazandıktan sonra söyler)
chaa: bu alfabe sesinden çok sevildiğinde çıkardığı bir sestir.
pika-pika: zenigame (squirtle’ı görünce söyler)
pika, pikachu: kendisini tanıtmak istediği zaman bu şekilde söyler.

Pikachu‘lar genel olarak Pichu hallerinden beri elma severler.

Ash‘in Pikachu‘su ise ketçap da sevmektedir.

Pikachu‘lar sadece elektrik türünde saldırılar yapmaz. Savaş, normal, çelik, çimen, peri, toprak hatta su türünde hatta ve hatta uçuş türünde saldırılar yapabilir. Örneğin Ash‘in Pikachu‘su çelik türünde olan iron tail saldırısı yapmaktadır. Şu sıralar animede Ash‘in Pikachu‘sunun favori elektrik saldırısı ise electro ball‘dur.

Pikachu son futbol dünya kupasında Japon milli takımının maskotu olmuştur.

Ash‘in Pikachu‘su ilk tasarlandığı günden bu yana zayıflamıştır.

Pikachu‘lar en güçlü Pokemonun toplam gücünün 780 (mega mewtwo x ve mega mewtwo y) olduğu Pokemonlar arasında 320 toplam güç ile sıradan bir Pokemondur. Eğer animede Ash‘in Pikachu‘su bu kadar ünlü olmasaydı kendisi belki de gücü gibi sıradan bir Pokemon olacaktı. Yine de Pikachu‘lar ortalama üstü hızlı Pokemonlardır ve dayanıksız olmalarına rağmen rakiplerine saldırma şansı bulurlarsa volt tackle ile çok ciddi hasar verebilirler. Bunun dışında animedeki Ash’in Pikachu’su ise mükemmel bir güce sahiptir. Bunun nedeni senaristlerin Ash ile Pikachu‘sunun arasındaki uyuma değinmeleri ve arkadaşlığın gücü adına Ash’in Pikachu’sunu bir çok savaşta üstün stratejilerle ön planda göstermeleridir. Ash’in Pikachu’su 18 sezonluk seride bir çok güçlü Pokemonun yanı sıra Regice ve Latios adında iki efsanevi Pokemonla savaşmış 9.sezon finalinde Regice‘ı yenerken, 14.sezon finalinde Latios ile berabere kalmıştır. İki efsane Pokemonun da oyunlarda toplam güçleri 600-600’dür.

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA