Gözlemlediğim kadarıyla insanlar genel olarak aynı şeyi diyor. “Yirmi yıl önce biri gelip bana bir alet çıkacak, bununla kablosuz olarak uzaktaki kişinin sesini duyacağız deseydi ona deli derdim.” Bu gerçekten bugün ile kıyaslandığında aklımızı çeldirecek bir durum. Bizler bugün, her gün yeni bir icadın sahneye çıktığına şahit oluyoruz. Benim asıl merak ettiğim insanlar niye hala ‘bazı’  filmlerden bilim kurgu diye söz ediyor? Bizler hala neye inanmakta zorluk çekiyoruz? Bir çok film, yani bir çok ‘bilim kurgu’ damgasını yemiş film bir kaç on yıl sonra gerçeğe dönerek bilim kurgu olma özelliğini kaybediyor. Bu durumda gerçekten bilim kurgu diye bir şey var mı? sorgulanması lazım. İnsanoğlu hayal ettiği neyin gerçeğini dünyaya getiremeyebilir ki? Biliyorsunuz ki 1999 yapımı Matrix filmi şu an bile bilim kurgu filmlerinin babası olarak sayılıyor. Peki filmden sonra yıllarca tartışılan akıllara taze hava getiren insanları düşünmeye iten bu filmin felsefesine yani sanal bir alemde yaşadığımıza çoğunlukla inansak da bunun teknoloji olarak, yani maddesel boyutta gerçekleşebileceğine inanmayan insan var mıdır? Ya da inanan insan diyeyim :) Gerçek şu ki insanların hayalini kurduğu her şey gerçeğe dönüşme potansiyeline sahiptir. Bunu bilim adamları gerçekleştirebilir.

sosyopia_neye_inanmalıyız

Filozoflar var olan şeyi fark eder. Onu insanlara aktarır ve böylece görünmeyen bir nevi görünür hale gelir. Daha ileri versiyonu olarak bunu sadece zihinde değil gözde görmek daha değerli bir hal alıyor. Dolayısıyla tekrar Matrix filmine dönecek olursak insanların avatarlarının var olup olmayacağı konusu tartışılabilir. İnsanlar zihniyle sanal bir evrende uzaktan kendi avatarlarını yönetebilir mi? Bunları söyleyebildiğime göre 2016’da olmalıyız?

sosyopia_neye_inanmalıyız_02

2000’lerde sadece şunları soruyorduk. Dünya gerçekten gerçek değil mi? Gerçekten her şey bizim algımıza mı bağlı? Gerçekten bu dünya gerçekliğin bir yansıması bir simülasyon mu? O halde o kadar ciddiye almayalım burayı… Ne harika ki bu noktayı aşmışız ve bugün bunu anlayan insanların olduğu bir dünya da yaşıyoruz. O halde bunu kafada bitirdiğimize göre şimdi gözle görülür elle tutulur bir şeye ihtiyaç  vardır. İş bu noktaya geldiğinde teknolojinin gelebildiği son noktayı öğrenmek istiyoruz. Ben akıllı telefonlar çıktıktan ve ivme kazandıktan sonra bitmiştir bu iş demiştim. Dünya tarihini mantalite ve işlevsellik olarak ele aldığımızda akıllı telefonlar kadar ucu açık ve halka yakın olan (yakından da fazla, içimizde, yatağımızda, koynumuzda) başka bir teknoloji yoktur. Bir teknolojinin güzelliği onu ne kadar esnetebileceğinizle ilgilidir. Akıllı telefonlara sınırsız olasılıkta program yazılabilir ve onlarla sınırsız olasılıkta şey yapabileceğimiz anlamına geliyor bu. Bu ve birçok konudaki sınırsızlığı gördüğümden beri genel anlamda insanın hayal edip yaratamayacağı bir şey olduğuna inanmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

sosyopia_neye_inanmalıyız_03

Birde şu var ki belki de bu yazımdaki en karanlık nokta olacak; bir çok teknolojiye halk olarak en son biz ulaşıyoruz. Nikola Tesla daha elektriğin bulunmadığı, teknoloji açısından ıssız bir devirde kablosuz enerjiyi elde edebiliyorken şuan gerçekten ne kadar ileri gidebildiğimizi düşünün. O zaman şuan 200 yıl sonraki teknolojinin hala var olduğunu ama insanlardan ırgat olduğunu anlayabilmek çok basit gelir. Ayrıca bu şuan bilimkurgu dediğimiz bir çok filmin zaten gerçekleşmiş teknolojiler olduğunu ama halktan gizlendiği kanısına varabiliriz. Öyle olsun yada olmasın biliyoruz ki her şey bir fikirle başlar. Eğer beyaz perde de ve ya bir kitapta görelim ya da delinin tekinin, her kimsenin ağzından duyuyorsak duyalım insan zihninde oluşan her fikir gerçekleşmeye mahkumdur. Eğer hayal edebiliyorsak onu her zaman kafatasımızın dışına çıkartma ihtimalimiz vardır. Çünkü unutmayın… Her şey bir fikirle başlar ve bizler insanların zihninin içindekileri tezahür ettirerek inşa edilmiş bir dünyada yaşıyoruz. Yeni dünyalarda görüşmek üzere… :)

Ben bunları yazarken müzik listemde Daft Punk‘a sıra geldi. Bu tesadüf olamaz binlerce şarkı arasından… Öyleyse şimdi bir Daft Punk iyi gider bayanlar baylar…

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA