Neden Kitap Okuruz?

0
477

Buralarda ve genelde heryerde çok çok uzun zamandır kitap okuyan görmüyorduk. Neyse ki metrolarda kitap okumak entelektüel bir hareket sayıldığından beri görür olduk. Bazılarımız gireni çıkanı kesmekten, okuduğu kitabın adını göstermeye çalışmaktan konsantre olamıyormuş. Yani ben demiyorum bir arkadaşım duymuş.

Toplumsal herhangi bir olay neticesinde -ki bu siyasetle, modayla, yarışma programlarıyla da ilgili olabilir- bu olaya gönderme yapan kitaplar görülür olayın ertesi günü metrolarda… Kişi tepkisini okuduğu kitap üzerinden verir. Arada gireni çıkanı kesmeye devam eder. Zaten hedef kitledir o. Der, “bak ben buyum, rengim belli, işine gelirse.” Sonra gözler, bakışlar, etkilenirler birbirlerinden, yaklaşırlar, yaklaşırlar, birbirlerini öperler!

 

Kestik! yok bu böyle degildi.

Şöylesini de duydum. “Metroda nereye bakacağımı şaşırmaktansa kitap okuyorum.”

Düşünsenize bu arkadaş, Genç Bakış’a felan katılıyor, öğrenci sorunları, üniversiteler felan. Bir laf ediyor, üüüfff! ayakta alkışlıyorlar. Gençlerimiz cok zeki, uyanık, artık haklarını arıyorlar diyorlar. Bir araştırıyorlar bu genci, altından kalabalık ortamlarda bedensel asosyallik çıkıyor iyi mi!

Neyse siz yine de biz böyle dedik diye “okumak güzeldir,okumak hoştır ama banena!” demeyin. İki kelime fazla bilseniz ölmezsiniz hatta bu iki kelime ruhunuza iyi geliyor ise hele, yaşarsınız bile. Kendinizi tanıtır başkalarını tanırsınız.

Evet, Ramtha’nın da dediği gibi.

fb_img_1453146026874

Son olarak başlığımızdaki soruyu da yanıtlayalım. Neden kitap okuruz?

Geçmişte yaşadığımız üzücü , kırıcı ya da bize ders veren olayları değiştirme gücümüz yoktur. Ancak kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle geleceğimizi inşa ederiz.

Okumaya nedenleri olanlar kadar olmayanlarda var. Bakalım okumama nedenlerimiz ne imiş;

  • Kitap okuma alışkanlığının olmaması: % 50,2
  • Yeterince zaman bulunamaması: % 16,6
  • Boş zamanlarında yoğun olması: % 10,6
  • Tv, video ve sinemanın tercih edilmesi: % 10,5
  • Kitap fiyatlarının yüksek olması: % 4,6
  • Dersleri sebebiyle okuyamama: % 3,4
  • Diğer sebepler: % 1,9
  • Cevap yok: % 2,27

Cevap yok nedir yahu? Öylece durdunuz mu 2,7?

Neyse…Bir bu girizgahta okuyun diyoruz. Bizi de herşeyi de. Zamanla sevdikleriniz sevmedikleriniz ayrılıyor. Korkmayın la ! biziz kitap.

 

Buralardan da kaybolmayın. Kitap önerileri ile kendini kitaplardaki kahramanlar gibi zanneden tiplerin hikayeleri buralarda olacak.

soon…

 

 

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA