Mr. Robot’u Neden Bu Kadar Sevdik?

0
75

Mr. Robot geçtiğimiz yaz mevsiminde başladı ve çok kısa zamanda çok geniş bir izleyici kitlesi yakaladı. Yakında ikinci sezonuna erişeceğimiz Mr. Robot’un bu kadar sevilme sebebi nedir, hiç düşündüz mü? Elbette kısa zamanda yükselen bunun gibi çok dizi var ama kendi katagorisinde bir ilk olduğunu söyleyebiliirm. Hackerler falan…

 

Sebep 1

O bizden biri!

Elliot kelimenin tam anlamıyla halktan biri olarak tasvir edilmiş. Dizi çoğunlukla halkın kullandığı mekanlarda geçiyor. Dizinin en önemli çekim mekanlarından biri metro. Dizinin fanları doğal olarak her metroya bindiğinde diziyi anımsayabiliyor. Sokak, metro, market, park, işyeri sıradan halkın en çok bulunduğu mekanlar. Baş roldeki adamımız Elliot’da tam olarak buralarda takılıyor ve sıradan samimi vatandaş rolü çiziyor izleyicinin gözüne. Üstelik usta bir hacker olması, uyuşturucu kullanması, kronik depresyon ve asosyallik gibi pekde halktan olmayan özelliklere rağmen!
Sebep 2

Siber Anarşist

Hepimiz sıradan hayatlarımız içinde büyük bir amaca hizmet etmeyiz. Ama bunun olmasından hiç rahatsız olmazdık. Üstelik sıradan bir insanken. Elliot tam olarak bilgisi ile bunu başarmaya çalışıyor. Tüm dünyanın insanları sahte avuntularla uyuşturmaya çalıştığını farkındadır ve halktan kendini soyutlamıştır. Tüm sahtelik ve yalancı tevazu yaklaşımlar onu usandırmış ve kendi kabuğuna çekilmiştir. Aynı zamanda halkı köleleştiren tüm kredi borçlarını silmek için bilgisi ve içindeki anarşist ruhu dışarı çıkarıyor.
Sebep 3

Gerçekte Olduğu Gibi

Dizide bir hacker olarak ana karakterimiz hack yapma girişimlerinde bulunurken kodlar izleyiciye  gösteriliyor ve kodlardan anlayan birisi gerçek bir hack operasyonunda olduğu gibi tüm kodların olması gereken yerde, gerçek bir saldırıdaki gibi gerçeğe uygun olduğunu görebiliyor. Matrix filmindeki siyhah giyen adamlar, Ejderha Dövmeli Kız filmindeki gibi topluma uymakta zorlanan bir kişilik ve Dövüş Klübündeki gibi bir şizofreni ile karşılaşıyoruz. Bu durumda dizinin bir çok filmden etkilendiğini söylemek mümkün. Tüm bunların bir şekilde gerçekle bağdaşması izleyiciye daha çok lezzet veriyor.
Sebep 4

Önemli İnsanlar

Dizinin belkide en can alıcı noktası her bölümde özel insanlarla görüşülüyor olması. Elliot darknet gibi karanlık bir ortama girsede gündüzleri gayet iyi bir şirkette iyi bir maaşla çalışan iş adamı görünümdedir. Her bölümde ayrı bir şirkette ayrı bir konumda en üstteki insanların ne denli çabaladığını ve tüm o acımasızlığı, önlenemez gücü göstermekten kaçınmıyor dizi. En alttaki insan ve en üstteki insanı adeta yanyana koyarak devasa bir konstrat oluşturan dizi bunu en iyi şekilde yapıyor. Belkide adeta tepeden tırnağa tüm halka hitap ettiği için bu kadar seviliyor!

Sebep 5

Gizem !

Benide en çok kendine bağlayan noktası gizemli yanı olmuştur dizinin. Her bölümde ayrı bir kaos, her bölümde ayrı bir entrika ve bunların bizim dünyamıza gönderme yaptığı noktası her izleyiciyi büyük ihtimalle derinden etkilemiştir. Çoğu zaman dizideki isimleri gerçekle özdeşleştirmişizdir. Evilcorp batmayı düşünemeyecek kadar büyük bir şirket. Bir düşünelim gerçekte var mı böyle bir şirket..? Steel Mountain büyük veri depolama merkezi. Gerçekte Iron Mountain olan şirketin ismi bu şekilde değişmiş. Demir Dağ Çelik Dağ olmuş. Zaten sisteme gönderme yapan dizide gerçekten tüm düğümler, çözümler, olaylar gerçekle bağdaşınca insan düşünmeden edemiyor. Acaba bizim dünyamızımı anlatıyor? Belkide sıradan halkın göremeyeceği yerlere ışık tutuyor ve halkın merakını gideriyor Mr. Robot.
Sebep 6

Karakterler ve Şizofreni

Tüm karakterler birbirinden keskin hatlarla ayrılıyor. Öyleki dizinin en güzel yanlarından biride bir yanda şizofreni ve anarşiyi bir diğer yandan tüm bunları kontrol altında tutarak güvenli bir şekilde yapmaya çalışan karaktere rastlayabilmeniz. Başka bir karakterin amaçları uğrunda ölümü veya öldürmeyi unutacak kadar kendinden geçmesi ve gözünün kararması izleyiciyi kendine çekiyor. Tüm bu ilginç karakterler arasında belkide toplumun her kesiminden insanı tipik bir şekilde görebilmemiz ve oyuncu kadrosunun çeşitliliği dizinin güzelliğinin tuzu biberi oluyor.

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA