Keanu Reeves’li Knock Knock Film İncelemesi

0
104

Akıllara zarar bir film en fazla kaç faklı yönden akıllara zarar verebilir? Bu film sizi tekrar tekrar şaşkına çevirecek cinsten bir film olma özelliğini koruyor. Özellikle başrol oyuncusu ile. Matrix ve diğer harika filmleri ile gerçek bir klası olan Keanu Reeves bu filmde adeta tüm klasını yıkmak için bulunmuş gibi görünüyor. Tüm becerisini, ustalığını kelimenin tam anlamıyla ayaklar altına alıyor.

Filmde çok oyuncu yok. Üç adet anne ve iki çocuk birkaç dakikalığına görünüyor sonra sahne diğer üç oyuncu olan bir erkek ve iki kadına kalıyor. Film sadece bir evin içinde geçiyor. Bu böyle kulağa sitcom filmleri kadar sıkıcıymış gibi gelebilir ama öyle değil. Filmde çok derin psikolojik sarsıntılar yaşayabilir, Sigmund Freud‘dan girip hedonizm‘in kurucusu olan Aristippos veya Thomas Habes, Epikuros gibi filozofların göndermeleriyle ya da ortaya attıkları savların insanın en uç noktalarına bir gidip bir gelen hareketlere maruz kalabilirsiniz. Aristoteles‘in etik anlayışının yıkımına yakından değinebilirsiniz. Film anlaşılası gerek ailecek izlenecek bir film değil. Hatta kız arkadaşınızla da izlememelisiniz. Eğer ona gerçekten güveniyorsanız daha doğrusu o size güveniyorsa hatta ve hatta bunu test etmek için birlikte izleyebilirsiniz, o zaman çok eğlenceli olacaktır. :)

sosyopia_knock_knock_02

Şimdiye kadar anlattıklarımdan derin bir filmmiş gibi görünse bile (bence öyle) halk tarafından pek sevilmemiş olan bu film sizin bakış açınızla alakalı. Çok uçlarda olan bir film olduğundan insanlar ya seviyor ya sevmiyor. Ortası yok diyebiliriz. Sevmemelerinin temel sebebi ise gerçekten sinir bozucu bir film olması. Şu gıcık tanımla özetleyeyim ; bir çocuğun lazerle yada başka bir şeyle bir kediyi oynattığını düşünün. İşte siz filmde o kedi oluyorsunuz. Çünkü herkes izlediği filmin başrol karakteriyle ister istemez özdeşleşir. Bu karakter yüz tane ajanı tek başına dövüş bir adam olunca gıcıklık seviyesi yükseliyor.

sosyopia_knock_knock_03

Eğer kızlarla aranız iyi ise ve onları “her yönüyle” seviyorsanız izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Özellikle insanın nefsine, iradesine, etik anlayışına, durumuna göre değişen şartlarına, dürüstlüğüne bakış açısıyla ve getirdiği psikolojik yaklaşım ile gerçekten değerli bir film. Psikolojik, uç ve özgün filmleri seviyorsanız bu film tam size göre :)

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA