Her şey Facebook’la başladı!

0
50

Hepimizin hayatında olan sosyal medya uygulamalarının başlangıcı ve bugün evirildiği nokta. Her şey nasıl da değişiyor. Elbette Facebook’tan önce de başka sosyal medya siteleri vardı ama her şey onla başladı. Bir gün insanların sıklıkla kullandığı bu sitenin ne işe yaradığını sormuştum. Aldığım cevap şuydu ; “Fotoğraflar yüklüyorsun insanlarda yorum yapıyor.”  Ne kadar saçma demiştim. Yine de arkadaş baskısına dayanamayıp ilk hesabımı 2006’nın sıcak yaz günlerinden birinde açmıştım. Zamanla sitenin sadece fotoğraflarla ilgili olmadığını anladım. Eski dostları bulmak, grup halinde konuşmak, paylaşım yapmak yada daha bütünsel bir ifade ile; sinerji oluşturmak için birebir gerçekten diye düşünmüştüm. Aslında tüm mesele birbirimizle kurduğumuz etkileşimdi. Anılarımı hatırlıyorum da akıllı telefonlardan önce hayatımızın ne büyük bir yerini teşkil ederdi Facebook. Genç arkadaşlarımız oradaki beğeni sayısıyla kendilerini özdeşleştirmemişler miydi?

Adeta hayatımızın sanal kısmı gibiydi. Çünkü içinde her şey vardı. Makaleler, dosyalar, oyunlar, videolar, gruplar ve sayfalar. Bu koca sanal dünyada kaybolup giderdik. Saatlerimizi alırdı. Şimdi sadece basitleştirilmiş bir dünyanın içinde yaşıyoruz. Evet, artık Facebook Instagram, Snapchat gibi telefon uygulamalarının gerisinde kaldı. Çünkü insanlar bilgisayardan çok telefona yönelmeye başladı. Ve pek zamanları yok ya da zihinlerini ayrıabilecek enerjileri. Bu yüzden basitçe scroll yapıp fotoğrafları ya da videolara bakıyor, Snapchatte 2 saniyelik fotoğraflara bakıyorlar. Bu yüzden artık Facebook modası geçmiş gibi.

sosyopia_sm

Hatırlıyorum da yaşlı nüfus kullanmaya başladığında adeta bağımlısı olmuştu. Çünkü zamanlarını geçirecek bir şey bulmuşlardı. Şimdi gençler bilhassa basit olana yöneldiği için artık Facebook yaşlı işi gibi duruyor. Şunu bilmeliyiz ki her şey Facebook ile başladı. Orada saatlerimizi harcadık. Öyle birden kenara atamayız yani. “Artık” sevmiyorsakta saygı göstereceğiz. Sonuçta o sosyal medya sitelerinin yadigârı Facebook… :)

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA