9. yüzyılda Çin’de büyük iktidar savaşları verilmektedir. Merkeze karşı en büyük muhalefeti yürüten Weibo Hanedanı’nda üst düzey bir görevde olan bir generalin 10 yaşındaki kızı Yinniang, bir rahibe tarafından kaçırılır. Dövüş sanatlarında ustalaşan Yinniang, zalim ve yozlaşmış bürokratları öldürmek üzere eğitilir ve eşsiz bir suikastçıya dönüşür. Eğitmenliğini yapan rahibe O’nu, Jian’ı öldürmek için doğduğu topraklara gönderir.

CANNES 2015 EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ SAHİBİ
TAYVAN’IN EN İYİ YABANCI FİLM OSCAR ADAYI
SUİKASTÇI
(THE ASSASSIN)

(SIGHT&SOUND – 2015 YILININ EN İYİ FİLMİ)

Yönetmen: Hou Hsiao-Hsien
Ödüller:
Akademi Ödülleri – En İyi Yabancı Film (2016) (Aday)
Cannes Film Festivali – En İyi Yönetmen (2015) (Kazandı)
BAFTA – En İyi Yabancı Film (2016) (Aday)
Oyuncular:
Chen Chang, Qi Shu, Yun Zhou, Satoshi Tsumabuki

25754126570_a1090135be_k

Basın bütenindeki açıklaması;

KISA SİNOPSİS:

9. Yüzyılda Çin’de büyük iktidar savaşları verilmektedir. Merkeze karşı en büyük muhalefeti yürüten Weibo Hanedanı’nda üst düzey bir görevde olan bir generalin 10 yaşındaki kızı Yinniang, bir rahibe tarafından kaçırılır. Dövüş sanatlarında ustalaşan Yinniang, zalim ve yozlaşmış bürokratları öldürmek üzere eğitilir ve eşsiz bir suikastçıya dönüşür.

Bir suikastta başarısız olduğunda küçüklüğünden beri eğitmenliğini yapan rahibe, Yinniang’ın bir takım duygusal zaaflarından kurtulup çelik gibi keskinleşmesi için ona zor bir görev verir: Hem kuzeni olan hem de beşik kertmesi Ti’an Jian’ı öldürmek için doğduğu topraklara gönderilecektir.

Genç kadın 13 yıl sonra ailesiyle, anılarıyla ve uzun yıllar bastırdığı duygularıyla yüzleşmek zorunda kalır. Rahibenin kölesine dönüşen Yinniang’ın iki seçeneği vardır: Ya sevdiği adamı feda edecektir ya da erdemli suikastçıların kutsal yolundan sonsuza dek sapacaktır.

25422209954_a9a570e9a9_o

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA