Haftanın Filmleri / Cloverfield Yolu No: 10 / 1 Nisan 2016

0
95

Büyük bir trafik kazası geçiren Michelle, gözlerini yer altında konumlanmış bir sığınakta açar. Yanında ise, dışarıda kimyasal bir saldırı olduğunu ve kesinlikle dışarıya çıkamadaklarını iddia eden iki yabancı adam vardır.


Yönetmen
: Dan Trachtenberg

Oyuncular: John Goodman, Mary Elizabeth Winstead, John Gallagher Jr., Douglas M. Griffin

sosyopia_vizyon_010416_01

Basın bütenindeki açıklaması;

DAN TRACHTENBERG (Yönetmen) Philadelphia’nın banliyölerinde çizgi romanlar çizerek, Nintendo oynayarak ve aksiyon figürleriyle filmler yaparak büyümüş.

Temple Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar bölümünü bitirdikten sonra Los Angeles’a gelerek Boxer Films için reklam yönetmenliği yapmış. Lexus’tan Hellboy 2’nin viral pazarlama öğelerine kadar yaptığı işlerle övgüler alan Trachtenberg, uluslararası Great Guns şirketi için reklam filmleri yönetmeye devam ediyor.

Sinema filmlerine geçmeden önce ortak yaratıcısı / sunucusu olduğu internet programı ve filmlere, video oyunlarına ve çizgi romanlara adanmış bir web dizisi olan “The Totally Rad Show” ile Webby ödülü almıştır.

Hollywood, Trachtenberg’in yeteneklerini ilk olarak Black Box TV kısa filmi “More Than You Can Chew” ile tanımıştır. Ama 011’de kısa filmi “Portal: No Escape” (popüler Valve video oyununa dayanan) YouTube’da yayınlandığında 24 saat içinde 1 milyonun üzerinde izlenme almıştır. Kısa filmi şu anda YouTube’da 17 milyonun üzerinde izlenmiştir.

Trachtenberg, şu anda Chris Morgan Productions (Fast Five/Wanted) için Universal Stüdyoları’nda Dan Kunka ile birlikte geliştirdiği “Crime of the Century” adlı orijinal filmi üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca New Line Cinema’nın ödüllü çizgi roman dizisi “Y the Last Man”in uyarlamasını da geliştirmiştir. Ve diğer çeşitli projelerle ilgili gizlilik yemini etmiştir…

J. J. ABRAMS (Yapımcı) Bad Robot Productions’ın kurucusu ve başkanıdır. 2001’de kurulan Bad Robot, Paramount Pictures ve Warner Bros. Stüdios ile ortaklık yapmış ve “Cloverfield”, “Star Trek”, “Morning Glory”, “Super 8”, “Mission Impossible: Ghost Protocol”, ABC’nin “Alias” and “Lost”, Fox’un “Fringe” ve CBS’nin “Person of Interest” gibi eşitli filmleri yapmıştır.

New York’da doğup Los Angeles’ta büyüyen Abrams, Sarah Lawrence College’da okumuştur. Sonraki yıllarda “Regarding Henry”, “Forever Young”, “Armageddon” ve “Joy Ride” gibi çeşitli filmleri yazmış veya ortak yazarlığını yapmıştır.

Abrams 1998’de, ortağı ve eski dostu Matt Reeves ile birlikte ilk TV dizisi “Felicity”nin ortak yaratıcılığını gerçekleştirmiştir. Abrams, dizinin WB’de yayınlandığı 4 sezon boyunca Sorumlu Yapımcı olarak görev almıştır. Ayrıca ABC için “Alias”ı yaratmış ve sorumlu yapımcılığını gerçekleştirmiş, Damon Lindelof ile birlikte ABC’nin “Lost” dizisinin ortak yaratıcısı ve sorumu yapımcısı olmuştur.

2005’de “Lost”un pilot bölümüyle En İyi Dram Dizisi Yönetmenliği dalında ve “Lost” ile En İyi Dram Dizisi dallarında Emmy ödüllerini almıştır. Ayrıca “Alias” ve “Lost”un pilot bölüm senaryolarıyla Emmy adaylıkları vardır. Abrams ayrıca “Alias”, “Fringe”, “Lost”, “Person of Interest”, “Revolution”ile “Almost Human”ın müziklerini bestelemiş, “Felicty”nin jenerik şarkısının ortak yazarlığını yapmıştır.

Abrams, şu anda CBS’nin “Person of Interest”, Hulu dizisi “11/22/63,” Showtime dizisi, “Roadies” ve HBO dizisi “Westworld”ün sorumlu yapımcılıklarını gerçekleştirmektedir.

Abrams ilk sinema filmi “Mission: Impossible 3”ü 2006’da yönetmiştir. İkinci sinema filmi yönetmenliği denemesi olan “Star Trek” Mayıs 2009’da vizyona girmiştir. Abrams’ın yazıp yönettiği, Abrams ve Steven Spielberg’in yapımcılığını gerçekleştirdiği “Super 8” Haziran 201’de vizyona girmiştir. Abrams ayrıca Mayıs 2013’te vizyona giren “Star Trek Into Darkness”ı da yönetmiştir. Son dönemde Aralık 2015’te vizyona giren “Star Wars: The Force Awakens”ın yapımcılığını, ortak yazarlığını ve yönetmenliğini gerçekleştirmiştir.

Abrams ayrıca Aralık 2011’de vizyona giren “Mission: Impossible Ghost Protocol” ile Temmuz 2015’te vizyona giren “Mission: Impossible Rogue Nation”ın yapımlarını gerçekleştirmiştir.

Ekim 2013’te Abrams ilk kez yayıncılığa girmiştir. Abrams’ın tasarladığı, Doug Dorst’un kaleme aldığı roman şu anda 7. basımındadır ve New York Times’ın çok satanlarından olmuştur.

Abrams ve eşi Katie McGrath, üç çocuklarıyla birlikte Los Angeles’ta yaşamaktadır.

LINDSEY PAULSON WEBER (Yapımcı) Güney California’da büyümüş, Pennsylvania Üniversitesi’nde İngilizce ve Tarih eğitimi almıştır. Warner Bros, CAA, Radar Pictures ve Hilary Swank Productions’ta çalıştıktan sonra 2007’de Bad Robot’a katılmış ve 2011’de Bad Robot’un sinema filmi bölümünün başına geçmiştir. Bad Robot, 2007’den beri CLOVERFIELD, STAR TREK, MORNING GLORY, SUPER 8, MISSION IMPOSSIBLE: GHOST PROTOCOL, STAR TREK INTO DARKNESS, MISSION IMPOSSIBLE: ROGUE NATION, 10 CLOVERFIELD LANE ile Temmuz 2016’da vizyona girecek olan STAR TREK BEYOND filmlerini yapmıştır. Lindsey, Radar Pictures’da yapımcı olan Mike Weber’le evlidir, genç bir kızları vardır.

JOSH CAMPBELL VE MATT STUECKEN (YAZARLAR) ilk işbirlikleri, orijinal senaryo “THE CELLAR’ın Bad Robot ve Paramount Pictures tarafından önceden satın alınmasıyla sonuçlanan bir yazar ekibidir. Şimdi CLOVERFIELD YOLU NO:10 adıyla 1 Nisan 2016’da Paramount tarafından vizyonda girecektir. Josh ve Matt Los Angeles’ta yaşamaktadırlar.

O zamandan beri Tre Vanner/Svensk Filmindustri tarafından satın alınan orijinal gerilim C-152 de dahil olmak üzere çeşitli projeler yazmışlardır. Aynı şirket Josh ve Matt’i, İsveç filmi EASY MONEY’nin (SNABBA CASH) yeniden yapımı için İngiliz dilinde yazmaları için işe almış. Filmin yapımı StudioCanal tarafından finanse edilecek.

Josh ve Matt’in ayrıca The Flynn Picture Company tarafından hazırlanan bir televizyon pilot bölümü de vardır. Universal Pictures’a Tyrese Gibson’ın rol alacağı, Scott Stuber’ın Bluegrass Films şirketinin yapımını gerçekleştireceği bir aksiyon komedidir. Ayrıca çeşitli aşamalarda olan birçok projeleri bulunmaktadır.

Bir ekip olmadan önce Josh, 4 MINUTE MILE’ı yazmıştır. Filmde Richard Jenkins ve Kim Basinger rol almaktadır. Josh’un ayrıca sinema filmi post prodüksiyonundan uzun bir geçmişi vardır. Bir düzine kadar filmin kurgusunu yapmış, film editörü konumunu THE CHRONICLES OF NARNIA: PRINCE CASPIAN filminde zirveye taşımıştır.

Josh, Santa Cruz’da California Üniversitesi’nin Film ve Felsefe bölümlerinden dereceyle mezun olmuştur.

Matt, yazar olarak tam zamanlı çalışmaya başlamadan önce Sommers şirketinde 2002’deki kuruluşundan 2009 yılına kadar çalışmış, beş yıl boyunca da gelişme ve prodüksiyon bölümünün müdür yardımcılığını yürütmüştür. O süre boyunca Paramount Pictures için G.I. JOE: THE RISE OF COBRA ve Universal Pictures için THE MUMMY: TOMB OF THE DRAGON EMPEROR filmlerinin ortak yapımcılığını gerçekleştirmiştir. Sommers şirketindeyken aynı zamanda çeşitli sinema filmi projesinin planlama ve geliştirme aşamalarından önemli roller üstlenmiştir.

Matt, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde lisansını dereceyle tamamlamış, Güney California Üniversitesi Sinema Sanatları’daki Peter Stark Yapım Programından bitirmiştir.

DAMIEN CHAZELLE (Yazar) 1985 doğumludur. İlk sinema filmini Harvard Üniversitesi’nde lisans öğrencisiyken parktaki bir bankta Guy ve Madeline ile birlikte yazmıştır. Siyah beyaz müzikal, LA Weekly’deki Karina Longworth tarafından “2010’un En İyi İlk Sinema Filmi” ve Time Out New York’taki David Fear tarafından “uzun süre boyunca en iyi ilk film” olarak adlandırılmıştır.

Chazelle’nin kısa filmi Whiplash, 2013 Sundance Film Festivali’nde Kısa Film Jüri ödülünü almıştır. Chazele, bir yıl sonra Sundance’e Whiplash’in sinema filmiyle dönmüştür. JK Simmons ve Miles Teller’ın rol aldığı film, festivalde hem Jüri hem de İzleyici Ödülleri’ni almıştır. Sony Classics’ten çıkan film beş dalda Oscar adayı olmuştur. Bunların arasında Chazelle i çin En İyi Uyarlama Senaryo adaylığı da bulunmaktadır. Daha sonra Simmons için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’nun yer aldığı üç dalda Oscar almıştır. Whiplash toplamda tüm dünyada 83 ödül almıştır. Chazelle ayrıca 2013’de Magnolia’dan çıkan Grand Piano filminin de yazarıdır. Filmde Elijah Wood ve John Cusack rol almıştır. Whiplash ve The Claim senaryoları Blacklist’te yer almıştır.

Chazelle, şu anda La La Land’in post-prodüksiyonunu yürütmektedir. Film, Chazelle’in senaryosuna dayanan, Los Angeles’ta geçen modern bir müzikaldir. Yapımcıları Marc Platt, Fred Berger ve Jordan Horowitz’dır. Filmde Ryan Gosling ve Emma Stone rol almaktadır. Film, Lionsgate’ten 2016’da vizyona girecektir.

OYUNCULAR HAKKINDA

JOHN GOODMAN (“Howard”) 1975’de sadece Güneybatı Missouri Eyalet Üniversitesi diploması, erkek kardeşinden borç aldığı 1000 dolar ve profesyonel oyuncu olma hayaliyle birlikte St. Louis’den ayrılıp New York’a geldiği günü hatırlıyor. Daha sonra geriye bakıp “Acaba şöyle yapabilir miydim…” demek istememiş. Bu yüzden garip işlerde çalışmış ve bir işlerle meşgul olmaya çalışmış. O zamandan beri de hep çok meşgul. Goodman, son dönemde Damian Lewis ve Tom Sturridge ile birlikte aldığı David Mamet’in 1975 oyunu “Maerican Buffalo”nun Londra’daki Wyndham Tiyatrosu’nda yeniden canlandırılmasıyla, West End’de ilk kez sahne almış.

Son dönemdeki filmleri arasında 2015 Toronto Film Festivali’nde ilk kez gösterilen, büyük övgüler alan ve En İyi Oyuncu Kadrosu dalında Critics’ Choice ödülüne ve En İyi Sinema Filmi Kadrosu dalında Screen Actors Guild ödüllerine aday gösterilen Jay Roach’ın “Trumbo” filmi yer almaktadır.

Goodman’ın gelecek filmleri arasında Bad Robot’un gerilim filmi “Cloverfield Yolu No:10”, Warner Bros’un başlangıç filmi “Kong: Skull Island”, Voltage Pictures’ın dramı “Going Under” ve Focus Features’un casus gerilim filmi “Coldest City” yer almaktadır.

Goodman 2013’te En İyi Film dalında Oscar ödülü alan Ben Affleck’in dram filmi “Argo”da ve Robert Zemeckis’in gerilim filmi “Flight”ta rol almıştır.

Aynı yıl, “Argo, “Flight” ve “Trouble with the Curve”deki performansıyla 2013 National Board of Review Spotlight ödülünü almıştır. Goodman ayrıca Weinstein Co’nun 2012 En İyi Film dalında Oscar ödülünü alan siyah beyaz sessiz film “The Artist”te de rol almıştır.

Diğer TV çalışmaları arasında Amazon’un orijinal dizisi “Alpha House,” Starz mini dizisi “Dancing on the Edge” DirecTV’s “Damages” ve NBC’nin “Community” dizilerinde rol almıştır.

Goodman’ın aldığı çok sayıdaki ödül arasında “Roseanne”deki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre ödülü ile yedi Emmy ödülü adaylığı bulunmaktadır. Ayrıca TNT’nin “Kingfish: A Story of Huey P. Long”, CBS yapımı Tennessee Williams’ın “A Streetcar Named Desire” ve Coen kardeşlerin filmi “Barton Fink”teki rolleriyle Emmy adaylıkları vardır.2007’de “Studio 60 on the Sunset Strip”deki rolüyle En İyi Konuk Oyuncu dalında ikinci Emmy ödülünü almıştır.

HBO’nun Jack Kevorikian biyografisi filmi “You Don’t Know Jack”, Goodman’ı Al Pacino (“Sea of Love”) ve Susan Sarandon (“Speed Racer”) ile yeniden bir araya getirmiştir. Mini Dizide veya Filmde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Emmy ödülü ile Televizyon Filminde veya Mini Dizide EN İyi Erkek Oyuncu dalında SAG adaylığı almıştır.

Önceki film çalışmaları arasında CBS’in Noel filmi “Love the Coopers”, Paramount’un 1974 filmi ‘The Gambler’ın yeniden yapımı, “Monument’s Men”, “Inside Llewyn Davis”, “Monster’s University”, “Trouble with the Curve,” “Extremely Loud & Incredibly Close,” “In The Electric Mist,” “Confessions of a Shopaholic,” “Speed Racer,” “Bee Movie,” “Pope Joan,” “Alabama Moon,” “Gigantic,” “Marilyn Hotchkiss’ Ballroom Dancing and Charm School,” “Beyond the Sea,” “Masked and Anonymous,” “Storytelling,” “O Brother, Where Art Thou?,” “Coyote Ugly,” “What Planet Are You From?,” “One Night at McCool’s,” “Bringing Out the Dead,” “Fallen,” “The Borrowers,” “Blues Brothers 2000,” “The Runner,” “The Flintstones,” “Mother Night,” “Arachnophobia,” “Always,” “Pie in the Sky,” “Born Yesterday,” “Matinee,” “The Babe,” “King Ralph,” “Punchline,” “Everybody’s All-American,” “Sea of Love,” “Stella,” “Eddie Macon’s Run,” “C.H.U.D.,” “Revenge of the Nerds,” “Maria’s Lovers,” “Sweet Dreams,” “True Stories,” “The Big Easy,” “Burglar” “The Wrong Guys,” “Raising Arizona” ve “The Big Lebowski” yer almaktadır.

Seslendirme yaptığı animasyon filmleri arasında “Monsters, Inc.,” “The Emperor’s New Groove,” “Tales of the Rat Fink” ve “The Jungle Book II” bulunmaktadır. Ayrıca NBC’nin animasyon dizisi “Father of the Pride”da baş karakteri seslendirmiştir.

Goodman, futbol oynama amacıyla Güneybatı Missouri eyaletine gitmiş ama bir yaralanma drama bölümüne geçmesine neden olmuştur. Bir daha futbola hiç dönmemiş ve Tiyatro bölümünden dereceyle mezun olmuştur.

Goodman, Pozzo rolüyle övgüler aldığı “Waiting for Godot” oyunuyla Broadway’de oynamıştır. Diğer tiyatro çalışmaları arasında çok sayıda restoran tiyatrosu ve çocuk tiyatrosu yapımlarıyla birkaç Broadway dışı yapım yer almaktadır. Bölgesel tiyatro çalışmaları arasında “Henry IV, Parts I and II,” “Antony and Cleopatra,” “As You Like It” ve “A Christmas Carol” bulunmaktadır. “The Robber Bridegroom”un gezici tiyatrosunda sahne almış ve 1979’da “Loose Ends” ve 1985’te “Big River” oyunları olmak üzere iki Broadway oyununda rol almıştır.

2001’de New York NY Shakespeare Festival Central Park’ta Mike Nichols’un yönettiği “The Seagull” ile sahne almıştır. Ertesi yıl Broadway’de Public Theatre’ın “Resistible Rise of Arturo Ui” adlı oyununda rol almıştır.

Goodman ve ailesinin Los Angeles’ta ve New Orleans’ta evleri vardır.

MARY ELIZABETH WINSTEAD (“Michelle”) son derece yetenekli, zorlu rolleri üstlenmek ve dinamik karakterleri kamera önünde canlandırmak konusunda başarılı olan bir oyuncudur. Her yeni projeyle çalışmalarını korkusuzca geliştiren Winstead, günümüzde gerek bağımsız gerekse ana akım sinema sektörünün önde elen kadın oyuncularından biri olmuştur.

Mary Elizabeth Winstead, performans sanatları kariyerine genç yaşta Salt Lake City, Utah’ta başlamıştır. Dansta ve oyunculuktaki sıra dışı yeteneği o genç yaşlarda kendisine New York’taki prestijli Joffrey Bale Okulu’nda dans eğitimi alma fırsatını getirmiştir. Kısa bir süre sonra Broadway’de sahne almış, Uluslararası Çocuk Korosu’nda şarkı söylemiştir. Winstead’in güzel sanatlara olan tutkusu TV, Sinema ve Müzik’te başarılı bir kariyerle sonuçlanmıştır.

Winstead, şu anda PBS’nin mini dizisi MERCY STREET’te rol almaktadır. Dizinin yapımcısı Ridley Scott. Josh Radnor ve Gary Cole ile birlikte rol almaktadır. Dizi, İç Savaş’ta zıt taraflarda yer alan gönüllü, iki hemşirenin hayatlarını konu almaktadır. Ayrıca J.J. Abram’ın Paramount’tan merakla beklenen gerilim filmi Cloverfield Yolu No:10 ‘da da John Goodman ve John Gallagher ile birlikte rol almaktadır. Yakında Daniel Kwan & Daniel Scheinert’ın dram filmi SWISS ARMY MAN’de Daniel Radcliffe ve Paul Dano ile birlikte rol alacaktır. Filmin ilk gösterimi 2016 Sundance Film Festivali’nde yapılacaktır. Winstead ayrıca CBS’nin gelecek yaz dizisi BRAINDEAD’de Aaron Tveit ile birlikte rol alacaktır.

Geçtiğimiz yıl dikkat çeken birkaç bağımsız filmde de rol almıştır. Bunların arasında; ilk gösterimi Southwest Film Festivali aracılığıyla 2014 South’da yapılan, Riley Stearns’ün kült temalı dramı FAULTS filmi ile ilk gösterimi 2014 Tribeca Fim Festivali’nde yapılan Chris Messina’s drama ALEX OF VENICE filmi yer almaktadır. Winstead ayrıca A&E dizisi THE RETURNED’de rol almıştır. Yapımcı Carlton Cuse’un büyüleyici dramı aynı adlı Fransız dizisinden uyarlanmıştır.

Winstead, başarılı sinema kariyerine ek olarak ortağı Dan the Automator ile bir araya gelerek GOt a Girl adlı müzik ikilisini kurmuştur. İkili ilk albümleri olan I Love You But I Must Drive Off This Cliff Now 2014 yılında çıkarmıştır.

Winstead daha önce Emilio Estevez’in BOBBY adlı filminde William H. Macy, Demi Moore, Elijah Wood, Sharon Stone ve Anthony Hopkins ile birlikte rol almıştır. Film iki Altın Küre adaylığı ile En İyi Oyuncu Kadrosu dalında Screen Actors Guild adaylığı almıştır. Ayrıca Quentin Tarantino’nün klasik kült filmi DEATH PROOF’da Kurt Russell ve Rosario Dawson ile birlikte, Universal’in THE THING filminde Joel Edgerton ile birlikte, Edgar Wright’ın çizgi romandan uyarlanan SCOTT PILGRIM VS. THE WORLD filminde Michael Cera ve Anna Kendrick ile birlikte ve Timur Bekmambetov’un Seth Grahame-Smith’sin romanından sinemaya uyarladığı ABRAHAM LINCOLN: VAMPIRE HUNTER adı filmde rol almıştır. Ardından James Ponsoldt’un övgüler alan SMASHED filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında 2013 Bağımsız Filmler ödülü adaylığı almıştır. Aynı yıl, John Moore’un aksiyon gerilim filmi A GOOD DAY TO DIE HARD’da ‘Lucy Gennaro McClane’ rolünü tekrar canlandırmış ve THE SPECTACULAR NOW filminde Shailene Woodley ve Miles Teller ile birlikte rol almıştır.

JOHN GALLAGHER JR. (“Emmitt”) yeteneğini TV, sinema ve tiyatroda sergilemiştir. John, 3 sezon boyunca Aaron Sorkin’in THE NEWSROOM dizisinde Jeff Daniels ile birlikte rol almıştır. Dizi geçtiğimiz sonbaharda dramatik bir şekilde son bulmuştur. John aynı anda OLIVE KITTERIDGE adlı HBI’nun mini dizisinde Frances McDormand ve Richard Jenkins ile birlikte rol almaktaydı. Gallagher’ın diğer televizyon çalışmaları arasında: LAW & ORDER: SVU, LOVE MONKEY, LAW & ORDER: CI, NYPD BLUE, ED, THE WEST WING ve LAW & ORDER yer almaktadır. Beyaz perdede tecrübeli olan Gallagher’ın sinema çalışmaları arasında: THE BELKO EXPERIMENT (gelecek film), HUSH (Blumhouse- gelecek film), SHORT TERM 12, THE HEART MACHINE, MARGARET, JONAH HEX, WHATEVER WORKS, THE GOOD STUDENT ve PIECES OF APRIL bulunmaktadır. Gallagher’ın en dikkat çeken başarılarından biri de Duncan Sheik’in ve Steven Sater’ın rock müzikali “Moritz Stiefel” rolüyle aldığı Tony ödülüdür. Aynı rolle Drama Des ve Drama League adaylıkları da bulunmaktadır. John’un diğer tiyatro çalışmaları arasında Green Day’in Broadway müzikali AMERICAN IDIOT, Broadway’in JERUSALEM, David Lindsay Abaire’in Pulitzer ödüllü RABBIT HOLE (Broadway), CURRENT EVENTS, KIMBERLY AKIMBO, PORT AUTHORITY ve FARRAGUT NORTH bulunmaktadır. John, Eugene O’Neill’in başyapıtı Long Day’s Journey Into Night ‘ın merakla beklenen yapımıyla 2016’da Broadway’e dönecektir. Ayrıca ilk albümü Six Day Hurricane’i Rockwood Music Hall Recordings’den yeni çıkarmıştır.


Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA