Google; kendi robot şirketi Boston Dynamics’i satacakmış şeklinde hazırlıklar yaptığı iddia edilmiş. 2013’ten beri Google‘ın altında bir sürü robot üretmesine rağmen hiç bir gelir elde edemeyen Boston Dynamics, Google için milyar dolarlara mal olmuş. Boston Dynamics‘in toplumda uyandırdığı korkunun Google ile ilişkilendirilmesinden kaygılanılmış.

Google ilgiyle takip edilen bu şirketini satmayı düşünüyormuş. 2013’te Google’ın bünyesine giren daha sonra Google’ın Alphabet çatısına girmesiyle X departmanının altında çalışmalarına devam eden şirketi, Youtube’a koyduğu robot videolarıyla epey ilgi çekmişti. O videolarda robotların hızlarını, tırmanma yeteneklerini ve dayanıklılıklarını sergileyen Boston Dynamics izleyen insanlar üzerinde hayranlığın yanı sıra korku da uyandırıyordu.

Geçenlerde, özel bir e-mail’in yanlışlıkla, şirket içinde dolanımıyla öğrenildiği öne sürülen bilgiye göre, Google şirketin insanlarda oluşturduğu korkudan çekiniyor. Ve yine geçenlerde insansı bir robotun, günümüzde insanların yaptığını işlerde çalışabildiğini gösteren bir çalışma paylaşan robot şirketi, insanların “Robotlar işlerimizi elimizden almaya geliyor” diye düşünmesine neden olmuştu.

Google’ın robot şirketini satmak istemesinin bir sebebi olarak da Boston Dynamics Google’a oldukça pahalıya mal olması olabilir diye düşünülmekte. Yıllardır araştırmalar yaparak, büyüleyici robotlar üreten şirket, henüz bu çalışmaları kazanca çevirebilmiş değil. Bir danışmanın Larry Page’e ilettiği söylenen e-mail’e göre de Boston Dynamics’in kayda değer bir gelir getirmesi için en az 10 yıl beklemesi gerekebiliyormuş. Google’ın 2015 sonunda açıkladığı rapora göre, çok düşük gelir getiren ar-ge çalışmalarına yıllık 3.5 milyar doların üzerinde para harcanıyormuş. Tüm bu giderler hesaba katıldığında, Google’ın bu robot zaafından vazgeçeceği iddia edilmekteymiş.

Tabi bu durum, robot şirketi için çok da kötü bir haber olmayabilir. Google’ın Boston Dynamics‘i satmak istemesi durumunda Amazon ve Toyota gibi dev markaların Boston Dynamics’e talip olabileceği şimdiden öngörülebilmekte. Ürettiği tüm robotlar dünyada ilgiyle takip edilen Boston Dynamics‘in alıcı bulamaması da imkansız görülmekte.

Gerçi cepte durması gereken bir şey olarak da şunu söylemeden geçmek olmaz. Bu bir viral olabilir. Nabız yoklamak için yapılanlardan. Sonuçta kaçınılmaz olarak geleceğin karlı yatırımı olması bir yana Honda‘nın yıllardır Asimo için yaptığı yatırımları da hatırlamak gerekir…

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA