Bilenler bilir. Bilmeyenlere de özet geçelim. Filmler ve Filimler isimli bir oluşum var. Bir süredir Youtube kanallarında çalışmalarını yayınlayan, daha sonra kendi sitelerinde de buna devam eden bu oluşum; düzenli olarak filmleri, kendi dillerince seslendirerek parodileştirip, eğlenceleli çalışmalar ortaya koyuyorlar. Bunlara ek olarak yeri geliyor “şu yerli filmlere gitmeyiniz, önermiyoruz” diyip, o filmlerin avukatlarınca uyarılar bile alabiliyorlar. Sinemaya gerçekten gönül verdikleri her halinden belli olan bu arkadaşlar, hızla büyüyen bir takipçi kitlesine de sahipler ve onlara “ailemiz” diyorlar.

Geçtiğimiz günlerde yapılarında bir değişiklik yapıp (daha doğrusu bir yan kol yaratıp) “ücretli parodiler” opsiyonunu getirdiler. “İşlerini iyi yapan insanlar neden bu iş için para kazanamasınlar?” mottosu ile bizlerin garipsemediği, ama ekşi sözlük dahil (ki sözlük; kendi yazarlarına kar payı dağıtmayan bir oluşumdur ve bu konuyu bizzat kendi içindeki şu ve şunun gibi başlıklarda eleştirilmektedirler.) bir çok yerde haksız yere eleştirildiler. Eleştiren insanların kafalarına saksı düşmüş olacağını, eleştirilmekte haksız olduklarını düşünüyorum. Ki son çalışmalarından biri olan “Marslı” parodilerine hiç gülemediğimi belirterek bunu söyleyeyim de koşulsuz fanları olmadığım anlaşılsın. Haksız eleştiriliyorlar çünkü “parodileri premium’a çevirmemişlerdir.” Bu tanım yanlıştır. “Normal parodilere ek olarak, bir de premium parodiler sunmuşlardır.” Daha bunun ayrımını yapamayanlar var. Çok yazık. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır bu. Tıpkı Burcu Bakdur‘lu Nedir kanalının haftanın 1 günü reklamlı, 1 günü normal videolar yayınlaması gibidir bu yaptıkları. O yüzden eğer ki tüm parodileri paralı hale getirmedikleri müddetçe bu eleştiriyi haketmemektedirler. İlle parayla izleyeceksiniz” dememişlerdir. “Alırsan bu da var” demişlerdir. Zorla aldırıldınız mı? Hayır. Eee? Kimselerin size ölene kadar beleş hizmet etmesi gerekmiyor arkadaşlar? Nedir kanalını da “ıyy reklam aldılar” diye eleştiriyorsunuz ama siz de her gün çalıştığınız işlerde büyük ihtimal başkalarının nefesini kokluyor, poposunu öpüyorsunuz. Neden? Para için. O yüzden bırakın da bir şeyler başaran insanlar aynı zamanda para da kazansınlar. Para güzel bir motive aracıdır.

Ve de tam bu noktada işte yukarıda duran “Vendetta” parodisi ispat teşkil etmektedir. Çünkü bu kanal, ilk kez 7 küsur dk süresinde, en uzun parodilerini yaptılar. Ve de filmin bizzat Türkçe dublajında Vendetta‘yı seslendiren seslendirme sanatçısı  Ali Düşenkalkar‘la birlikte çalıştılar. Takdir edersiniz ki bu işler masraflıdır. Stüdyoya girmeyi gerektirir. Yani o çok eleştirilen cuzzi rakamları (1-2 TL falan talep ediyorlar en fazla..) yine çalışmaları için kullandılar. Dürüm falan yemek için değil…

Kendilerine sitelerinden, Youtube kanallarından ve de Facebook sayfalarından ulaşabilirsiniz… Filmler ve Filimler ekibi bizim içiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin FİLM’dir….

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA