Elon Musk; Dünyayı Değiştiren Adam

0
97

Kaç kişi bu ismi biliyor? Ben de okuduğum bir bilim dergisinden öğrenmiştim. Şu anda 45 yaşında olan Güney Afrika doğumlu olan Musk, bir girişimci, mucit ve vizyoner. Şayet bu harika üçlüye sahipseniz dünyayı değiştirmeniz içten bile değil. Elon Musk hakkında çok şey yazılabilir ama ben bu yazıda teknik detaylarına girmeden dünyaya büyük katkısı olan üç girişiminden bahsedeceğim. Nitekim Stanford üniversitesinde lisans eğitimlerini almak için girmek istediği, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan tespit etti. İnternet, temiz enerji ve uzay. Bizde bu başlık altında bu alanlardaki icraatlerinden bahsedeceğiz.

Günümüzde belki de en çok, vizyoner ve yaratıcı insanlara ihtiyaç vardır. Hepmizin robotlaştığı bu günlerde aklımıza önceden edindiğimiz bilgilerin birer kopyası haline gelmiş düşüncelerimiz değil de gerçekten sıradışı ve faydalı fikirlerin gelmesi artık zor rastlanır bir özellik haline geldi. Okullarda hepimiz dayatılan bilgileri almak zorunda kalırken, artık dünyamız otomatlaştığı ve artık her şey hazır bir şekilde sunulduğu için yaratıcılığımız git gide ölürken bizler zamanında dünyaya damgasını vurmuş, yenilikler getirmiş ve bugün dahi hala hayatlarımıza dokunan yaratıcı insanlara hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle yaratıcılık, zeka, özveri, çalışkanlık, hayalgücü ve matematik ile birleştiğinde harika sonuçlar veriyor. İşte bunun sonuçlarını Elon Musk ve dünyaya getirdikleri ile görebiliyoruz.

sosyopia_yarraminbasi

PayPal, Amerikalı girişimcinin ilk atılımı günümüz internetine şeklini verdi. İnternette gerçekten birçok şey yapabiliyoruz. İnternet genel olarak bir veriyi aktarmamıza ve almamıza olanak sağlıyor. Bunlardan biri de finansal aktarımlardır. Web’den ilk para aktarımını PayPal’ı kurarak sağladı. PayPal ile kredi kartı bilgileri ile değilde tıpkı bir foruma giriş yaparken kullandığımız bilgiler gibi e-posta ve şifre ile finansal işlemlerimizi sağlayabiliyoruz. Bu daha güvenli ve daha kolay bir alışveriş deneyimi sağlıyor. Şu anda da web’in en popüler finansal servisi olan PayPal 1999 yılında eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

SpaceX projesi. Web’den uzaya… oldukça farklı bir atılım. Einstein’in bir sözü vardır. Zeka ile ancak A noktasından B noktasına varırsınız. Hayal gücü ile her yere… Musk üçüncü şirketi olan Space Exploration Technologies‘i (SpaceX) Haziran 2002’de kurdu. SpaxeX roket teknolojisini geliştirmek üzere kurulmuş bir şirkettir. Uzay taşımacılığının maliyetini düşürmek üzerine temellendirilmiş şirket Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak gibi bir amaç üzerine kurulmuş. UUİ‘ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) malzeme taşımak için Falcon 1 ve Falcon 9 adlı uzaya roket fırlatma sistemlerini ve Folcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılmış olan Dragon isimli insansız uzay aracını geliştirdi. Yine burada da görüyoruz ki bu girişimde uzay hedefimize daha rahat varabilmemiz için uzay araştırmacılığının en önemli etkeni olan uzaya araç fırlatma yani lojistik alanına yatırım yapılıyor ve ucuzlaştırmak amaçlanıyor. Zeka ve yaratıcılık çoğu zaman zor görünen bir şeyi daha basit dolayısıyla daha ucuz yoldan yapmanıza olanak sağlar. Elon Musk bu noktadanda geri durmamış. Musk SpaceX projesini dünyanın 4,5 milyar yıldır başına gelen en iyi şey olarak tanımlıyor.

Konu hakkında söylediği başka bir söz; “Tek hücreli, çok hücreli canlılar, bitkiler ve hayvanların evrimini başkaları incelesin. Ben bizim bildiğimiz tüm yaşam formlarının hiçbirine benzemeyen başka şeylerin peşindeyim.

Yine 2002'de kardeşi Kimbal ile beraber Musk Vakfı'nı kurdu.

Tesla Motors. Belki de şu an dünyamızın en büyük sorunlarından biri petrol ve temiz enerjidir. Aslında savaşlar, enerji, çevre ve teknolojinin birbirine bu kadar bağlı olması şaşırtıcı ama gerçek. Enerji yüzünden savaşlar yaşanıyor ama enerjiyi işleyen biz olduğumuz gibi bunu doğaya zarar vererek veya vermeyerek de yapabilecekken, bunu fosil kaynak tüketimi ile hem doğanın sınırlı kaynaklarını tükerek yapıyoruz, hem de bu uğurda savaşlar çıkartıyoruz. Sonuç olarak petrolü enerji haline getiren biziz. Teknolojik gelişmelerden önce petrol bir anlam ifade etmiyordu. Çünkü onu enerji haline getiren bir teknolojimiz yoktu. Peki enerjinin ne olacağını teknoloji belirliyorsa niye yeni bir teknoloji ile çevreye verdiğimiz zararı ve savaşları, bunlara göre şekillenen kara siyaseti bir kenara atmayalım? Petrolün bir anlam ifade etmediği günler olduğu gibi umarız gelecekte de aynı nitelikte günlere kavuşuruz. Çünkü Elon Musk’ın en sevdiğim projesi olan enerjisi elektrik olan arabalar yakında hayatımıza daha fazla girecek. Tesla Motors öncelikle bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti.

Dosya:Can I sit on the car?.jpg

31 ülkede yaklaşık 2500 adet satış yaptı. Varlıklı müşterilere Tesla Roadster’i satıp para kazanıp bu parayı düşük fiyatlı elektrikli araçların AR-GE’sine yatırmak gibi akılcı bir hamle yapmayı hedeflemiştir. Musk ayrıca 30.000$ değerinde küçük araçlar yapılmasını ve diğer üreticilere güç üretim aktarım organı yapılıp satılması gibi paylaşımcı bir niyete de girmiştir. Sonuç olarak diğer bu tür teknolojileri kendileri geliştirmek mecburiyetinde kalmayıp uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretebilecekti. ABD’de sarj istasyonları bulunan bu arabalar elektrikle çalışıp koca ve tehlikeli benzin istasyonlarının yanında da çok naif kalıyor olabilirler. :)

http://i2.wp.com/www.teslamotors.com/sites/default/files/images/supercharger/supercharger-hero@2x.jpg?resize=640%2C300&ssl=1

Ayrıca şu anda ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olan SolarCity‘i kurmuştur. Şuanda PayPal’ın en büyük rakibi olan Stripe ile her sitenin her yerden kolaylıkla ödeme alabilmesine dair sistemler geliştirmektedir. Nikola Tesla anısına 2014’te New York City’de açılan bilim müzesine 1 milyon dolar bağışlamıştır. Zaten kurduğu araba şirketinin marka ismi Nikola Tesla’ya olan hayranlığından gelmektedir.  Vicarius adlı şirketi yapay zeka araştırmaları için kurmuştur ve Vicarius’u şöyle tanımlıyor; “Aynı insan gibi bir makine. Tek farkı yemek yemesi ve uyuması gerekmiyor“. Aynı zamanda geliştirdiği bir diğer proje olan DeepMind, Google tarafından satın alındı bile. X Prize derneğinin kurucusu. Bu dernek insanlığın yararına birçok ödüllü icat geliştirmek üzerine kurulu ve kâr amacı gütmüyor. Beyin sinyalleri analiz eden ürünler geliştiren NeuroVigil’in finansörü.

Daha birçok girişimi var saymakla bitmez lakin güncel olarak Hyperloop‘tan bahsetmek gerekirse bu teknoloji tıpkı metrolar gibi transit hatlar üzerinden çalışan bir ulaşım projesi. Tek farkı bunun saatte 800 km yapacak olması ve havadan gitmesi. Son zamanlarda daha rahat test yapılmasını olanaklı kıldığı için Arabistan’ın geniş çölleri üzerinde denenmeye başlanmış bir proje. Musk'ın kafayı taktığı en son husus ise, saatte 800 km hızla seyahat etmeyi sağlayacak teknoloji Hyperloop idi.

Bir çalışanı, hakkında şöyle demiş;

Sonuç olarak Musk, insanlığın internete bakış ve interneti kullanış biçimini değiştirip şekillendiren en önemli ikonlardan biri. Bunun yanında çevreye ve sürdürülebilirliğe yönelik yaptığı çalışma ve katkılarla, başka çok zeki ve genç beyinlere verdiği maddi manevi destekle de tam bir “insan gibi insan“.

Nitekim Elon Musk hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu tür insanların işlerinde kâr amacı gütmeyen insanlar olduğunu görüyoruz. Aslında olması gereken bu. Kaygı olmadan ortaya çıkan yaratıcılık üzerine zaten gelecek gelir ile fikirler için gerekli olan maddi desteği kendi kendine sağlamak. Sonuç olarak yaratıcılığı engellemeden doğal bir şekilde gelen para akışını insanlığın faydası için kullanmak. Tıpkı Leonardo da Vinci gibi birbirinden çok farklı alanlara yatırım yapmış bir insan olarak Elon Musk’ın da aslında birçok teknolojinin arkasında aynı şeyin yattığını görmüş olacağı olası ki tüm bu farklı alanlara başarı ile yaklaşmış ve gerçekleştirmiş. Peki nedir bu ortak noktalar? Yaratıcı zeka, insanlığın faydasını gözetmek, sosyal farkındalık, bilimsel ve futüristik bakış bakış açısı.

Bu tür insanlar kırk yılda bir gelir gezegenimize… Dünyamıza gelecek nice Elon Musk’lara…

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA