Dünya Üzerindeki Açıklanamayan 12 Şey

0
501

1. Yayla Moa`sı

owen-moa

Yayla Moa‘sı, Yeni Zellanda’da yaşamış ve 500 yıl önce nesli tükenmiş bir tür. Bu nedenledirki bu türe ait, bu kadar kusursuz bir pençe bulunduğuna Bilim İnsanları bir türlü inanamıyor. Fotoğraftaki pençenin yaklaşık 3000 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Wyomingde bir dağ olan Mount Owen‘da bulunan pençenin, günümüze kadar nasıl geldiği hala bilinemeyen bir sır.

2. Longyou Mağaraları

Longyou-Magaralari

Hayır, bu mağaralar doğal değil, insan yapımı. MÖ 212 yılında Qin Hanedanlığı dönemindenden önce yapıldığı düşünülüyor. Fakat herhangi bir yerde kaydı bulunamadı.

3. Güneşin Kapısı

Gunes-Kapisi

Yapısı Stonehenge gibi olan bu yapının gizemi, günümüze kadar gelmiş. Yaklaşık 4 kilometrelik bir alanı kaplayan yapının, Bolivya taraflarında çıkan ilk insanlar tarafından mı yapıldığı bilinmiyor. Fakat üzerinde bulunan şekillerin astronomiyle ilgili bir anlamı olduğu düşünülüyor.

4. L’anse aux Çayırları

Lanse-aux-CayirlariKuzey Amerika’nın doğu kıyısında Kanada’ya bağlı olan Newfoundland, Christopher Columbus`un Hindistan`a gitmek için denize açılmasından yıllar önce Viking’ler tarafından yapılmış.

5. Göbekli Tepe

Gobekli-Tepe

Şanlıurfa`da bulunan ve dünyanın bilinen en eski kült yapı topluluğu olan bu alan, ilk insan yapımlarından biri. 10 bin yıldan daha eski olduğu tahmin edilen tapınağın, kimlerce yapıldığı hala net olarak çözülebilmiş değil.

6. Voynich Elyazması

Voynich-Yazitlari

Voynich Yazıtları günümüze kadar çözülememiş bir başka sır. 15. yy`da yazıldığı tahmin edilen kitabın resimlerine bakılarak, bitki bilimi, astroloji gibi konulardan bahsettiği tahmin edilmektedir. Kitap, ismini kendisini ortaya çıkaran ve bir sahaf olan Wilfrid M. Voynich`dan almaktadır. 2014 yılında iki farklı grup yazıları çözmeye çalışsalar da, Meksika kökenli mi yoksa Asya kökenli bir dil mi olduğuna karar veremedi.

7. Yonaguni Piramitleri

Yonaguni-TapinagiTayvan`ın 125 km doğusunda bir ada olan bu yer, 1985 yılında bölgede dalış yapan bir balık adam tarafından keşfediliyor. Hangi medeniyete ait olduğu bilinmemekle birlikte, ufologlar tarafından uzaylı yapımı olduğu iddia ediliyor.

8. Taş Devri Tünelleri

tas-devri-tunel

Fotoğrafa baktığınızda muhtemelen ortaçağdan kaldığını düşüneceğiniz bu tünel, aslında çok daha eski. Taş devrinden kalan ve insan yapımı olan bu karmaşık tünel yapısının, o dönemde nasıl yapıldığı hala bir gizem.

9. Costa Rica Taş Küreleri

Costa-Rica-Top-Taslari

Bu Granit Küreler, 3 ila 4 cm`den başlayıp, 4 mt büyüklüğe kadar olmakla birlikte, Kosta Rika boyunca hemen her yerde bulunmakta. Arkeologlar ne için yapıldığını hala bilememekte (amaçları neymiş acaba?)

10. Bitirilememiş Dikilitaş

Bitmemis-Dikilitas

Belki de en ilginç buluntulardan birisi. Bu Dikilitaş, doğrudan kayaya yekpare şekilde oyulmuş. Fakat granitlerde oluşan çatlaklardan sonra terkedilmiş. (ya da öyle tahmin ediliyor.)

11. Mohenjo – daro

Mohenjo-daro

Pakistan’da bulunan bu alan belki de dünyanın ilk toplumlarının yaşadığı yerlerden. 1922 yılında keşfedilen bölgede belirli bir yerleşim planı, sosyal bir organizasyon ve drenaj sistemi var. Bölgede 40,000 kişinin yaşamış olduğu düşünülüyor.

12. Sacsayhuamán

Saksaywaman

Sacsayhuamán, Peru’nun Cusco şehrinin, hemen yakın çevresinde bulunan İnka kalesi harabeleridir. Burayı gizemli yapan etmen ne pekala? Taşlar mükemmel şekilde birbirine oturtulmuş ve aralarında hiç bir şekilde harç yok. Bunun nasıl yapıldığına dair kimsenin bir fikri de yok

Yorumlar

yorumlar

YORUM YOK

CEVAPLA